Przedłużenie uprawnień SEP – kiedy potrzebne i jak je uzyskać?

Przedłużenie uprawnień SEP – kiedy potrzebne i jak je uzyskać?

Uprawnienia SEP są jednymi z najważniejszych w karierze każdego elektryka. Nadawane na podstawie zdanego egzaminu, potwierdzających wiedzę i kwalifikację kandydata umożliwiają bezpieczną i skuteczną pracę z prądem o określonym natężeniu. Kiedyś raz zdobyte uprawnienia nie wymagały odnowienia, ale od 2010 roku konieczne jest przedłużenie uprawnień SEP, by móc nadal – legalnie i bezpiecznie – wykonywać pracę elektryka.

Kilka słów o uprawnieniach SEP

Skrót SEP pochodzi od „Stowarzyszenie Elektryków Polskich”, czyli polskiej organizacji pozarządowej zrzeszającej elektryków polskiego pochodzenia, zarówno inżynierów, techników, jak i młodych adeptów szeroko rozumianej elektryki.

Uprawnienia SEP są jednymi z najważniejszych w dorobku zawodowym każdego elektryka. Pozwalają na wykonywanie różnorodnych prac związanych z eksploatacją i nadzorem urządzeń elektrycznych działających pod napięciem nie większym niż 1 kV. Wszyscy elektrycy chcący rozwijać się w swoim zawodzie muszą te uprawnienia posiadać. Uzyskują je w trakcie szkoleń SEP organizowanych w całej Polsce, kończących się egzaminem państwowym.

Rodzaje uprawnień SEP

Uprawnienia te dzielone są na trzy rodzaje:

  • G1 – skierowane do osób, które zawodowo zajmują lub chcą zajmować się eksploatacją bądź dozorem urządzeń, instalacji i sieci elektroenergetycznych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających energię elektryczną.
  • G2 – to tzw. uprawnienia cieplne lub energetyczne; przeznaczone dla osób, które w swojej pracy zajmują się eksploatacją bądź dozorem urządzeń, instalacji i sieci energetycznych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających ciepło.
  • G3 – powstałe z myślą o osobach, które planują intensywny rozwój zawodowy i chcą zajmować się eksploatacją lub dozorem urządzeń, instalacji i sieci gazowych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających paliwa gazowe.

Co ile konieczne jest ponowne uzyskanie uprawnień SEP?

Do 2010 roku elektrycy mogli cieszyć się z bezterminowego nadawania uprawnień SEP. Jednak od tamtej pory prawo wymusza od osób z tego kręgu zawodowego przedłużenie uprawnień SEP co 5 lat. Dotyczy to uprawnień każdego rodzaju.

Skąd ta zmiana?

Prawdopodobnie wynika ona ze świadomości coraz szybciej rozwijającej się technologii, szybkiej zwłaszcza w tej branży. Ktoś, kto nabył uprawnienia elektryka, załóżmy, w 2012 roku nie mógłby bezpiecznie ani wystarczająco skutecznie wykonywać swojej pracy po 10 latach i dalej bez aktualizacji swojej wiedzy.

Trzeba mieć na uwadze, że praca elektryka jest bardzo odpowiedzialna – z wykonywanych przez niego instalacji elektrycznych korzystają ludzie, i to każdego dnia, realizując szereg codziennych czynności. Muszą być więc one w pełni bezpieczne i przydatne.

Jak uzyskać uprawnienia SEP?

Przedłużenie uprawnień SEP odbywa się dokładnie tak, jak zdobywanie ich po raz pierwszy, czyli w ramach szkolenia SEP i kończącego go egzaminu państwowego. Może to być którykolwiek z wymienionych wcześniej rodzajów uprawnień – G1, G2 lub G3. Na szkoleniu elektryk poznaje wszelkie zmiany i aktualizacje z zakresu elektryki, a na egzaminie udowadnia, że przyswoił te niezbędne informacje. Po zdaniu egzaminu uprawnienia SEP danego elektryka zostają przedłużone i może on wykonywać swój zawód legalnie i bezpiecznie przez 5 kolejnych lat. Przedłużenie można uzyskać nawet w 1-2 dni od dnia szkolenia.

3 komentarze do “Przedłużenie uprawnień SEP – kiedy potrzebne i jak je uzyskać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę