Czyste powietrze w Małopolsce

Wielu z nas różnymi sposobami dba o swoje zdrowie. Czyste powietrze, czysta woda i czyste jedzenie to podstawy egzystencji człowieka. Kolejność nie przypadkowa, gdyż bez jedzenia można wytrzymać nawet 40 dni, bez wody kilka dni, bez powietrza natomiast zaledwie kilka minut. Z tej perspektywy czyste powietrze jest tak ważne dla zdrowia wszystkich żyjących na ziemi a lokalnie u nas w Polsce i Małopolsce.

Są osoby, które zastanawiają się jak poprawić jakość powietrza w swojej okolicy i przy okazji zmniejszyć rachunki za ciągle drożejącą energięgrzewczą. Z pomocą przychodzą różne programy termomodernizacyjne, np. gminne lub ulga termomodernizacyjna dla budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Najprężniej działającym ogólnopolskim programem jest program Czyste Powietrze. Głównym celem programu jest przede wszystkim wsparcie i wymóg wymianystarych bezklasowych kotłów i kotłów poniżej 5 klasy efektywności energetycznej opalanych paliwem stałym na nowoczesne źródła zasilane gazem ziemnym lub elektryczne np. pompy ciepła.

Program wspiera również termomodernizacjębudynków (ocieplenie ścian, podłogi na gruncie, stropów, dachów i innych przegród budynku), wymianęstolarki okiennej i drzwiowej, montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – rekuperacja oraz montaż paneli fotowoltaicznych.

Ile jest grup beneficjentów?

Beneficjent jest osoba fizyczna będąca właścicielem/współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub wydzielonego w budynku jednorodzinnym lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą. Zaświadczenia dla beneficjentów z grupy II i III muszą zostać wydawane przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta zgodnie z art. 411 ust. 10 ustawy – Prawo ochrony środowiska.

W programie czyste powietrze mamy obecnie trzy grupy beneficjentów i w zależności, do której z grup zostaniemy zakwalifikowani, to możemy starać sięo maksymalne kwoty dotacji dla poszczególnej grupy:

 1. I grupa – podstawowa. Beneficjent o dochodzie rocznym nieprzekraczającym kwoty 100 000 zł (brany jest pod uwagę tylko dochód Beneficjenta, a nie w przeliczeniu na członka gospodarstwa domowego).
 2. II grupa – podwyższony poziom dofinansowania. Średni miesięczny dochód na jednego członka jej gospodarstwa domowego wskazany w nie przekracza kwoty 1564 zł netto w gospodarstwie wieloosobowym lub 2189 zł netto w gospodarstwie jednoosobowym.
 3. II grupa – najwyższa dotacja. Dochód na jednego członka gospodarstwa domowego w tym przypadku musi wynosić do 900 zł netto w gospodarstwie wieloosobowym lub do 1260 zł netto w gospodarstwie jednoosobowym.

Ile wynosi wsparcie dla poszczególnych grup beneficjentów programu czyste powietrze?

 1. I grupa – podstawowa.
  • 30 tys. zł gdy wymiany jest stary kociołna pompę ciepła wraz z montażem paneli fotowoltaicznych (bez paneli fotowoltaicznych 25 tys. zł maksymalna dotacja)
  • 25 tys. zł gdy wymiany jest stary kociołna kociołgazowy wraz z montażem paneli fotowoltaicznych (bez paneli fotowoltaicznych 20 tys. zł maksymalna dotacja)
  • 10 tys. zł gdy w budynku jest już wymienione stare źródło ciepła na kocioł gazowy lub pompęciepła
 1. II grupa – podwyższony poziom dofinansowania.
  • 37 tys. zł gdy wymiany jest stary kociołna kociołgazowy lub pompę ciepła wraz z montażem paneli fotowoltaicznych (bez paneli fotowoltaicznych 32 tys. zł maksymalna dotacja)
  • 15 tys. zł gdy w budynku jest już wymienione stare źródło ciepła na kocioł gazowy lub pompęciepła
 1. II grupa – najwyższa dotacja.
  • 69 tys. zł gdy wymiany jest stary kociołna kociołgazowy lub pompę ciepła wraz z montażem paneli fotowoltaicznych (bez paneli fotowoltaicznych 60 tys. zł maksymalna dotacja)
  • 30 tys. zł gdy w budynku jest już wymienione stare źródło ciepła na kocioł gazowy lub pompęciepła

Ilość informacji związanych z programem czyste powietrze jest bardzo duża. Więcej szczegółów można przeczytać na stronie z informacjami o programie Czyste Powietrze.

Innym pomysłem, aby zaoszczędzić dużo czasu i nerwów jest umówienie się z audytorem energetycznym, który wyjaśni wszystkie szczegóły programu, pomoże wyborze optymalnego rozwiązania termomodernizacyjnego, dobierze odpowiednią grubość izolacji, którą trzeba zastosować podczas termomodernizacji tak, aby była zakwalifikowana do rozliczenia w ramach programu do zwrotu poniesionych nakładów przez inwestora.

Koszt audytu energetycznego do programu czyste powietrze to wydatek rzędu 1000 zł, który to koszt jest w 100% zwracany z programu czyste powietrze w wysokości do 1000 zł. Więc jeżeli ktoś nie jest pewny swoich wyliczeń i obawia sięodrzucenia wniosku z powodu podania zbyt niskiej grubości zastosowanej izolacji termicznej, to warto wydać tę kwotę, żeby mieć spokój i świadomość prawidłowego wypełnienia wniosku, który trzeba złożyć w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Nowym Sączu lub Krakowie.

Wykonywaniem audytów energetycznych z dużym doświadczeniem specjalizuje sięfirma CEB.COM.PL tel:787583988. Oprócz rzetelnego audytu energetycznego, który wspomaga proces przyznania dotacji, audytor energetyczny udzieli ewentualnych wskazówek remontowych tak, aby prace termomodernizacyjne przebiegły sprawnie bez popełniania błędów, które mogą generować dodatkowe niepotrzebne koszty.

Przygotowanie tekstu przy współpracy z klientem: https://twoj-elektrykwroclaw.pl

2 komentarze do “Czyste powietrze w Małopolsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę