Profesjonalne i kompleksowe leczenie alkoholizmu na Śląsku

Profesjonalne i kompleksowe leczenie alkoholizmu na Śląsku

Alkoholizm jest chorobą, która wymaga leczenia, niestety wiele osób nie zdaje sobie sprawy z jej rozwoju lub bagatelizuje wyraźne objawy schorzenia. Należy od razu zaznaczyć, że uzależnienie od napojów wysokoprocentowych jest zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Samodzielne próby wyjścia z nałogu bardzo często kończą się niepowodzeniem, dlatego warto skorzystać z profesjonalnej pomocy, a najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się do sprawdzonego ośrodka leczenia alkoholizmu.

Skutki picia alkoholu

Najlepszym rozwiązaniem dla każdego człowieka byłaby abstynencja. Alkohol nie ma żadnej wartości odżywczej, jest traktowany przez organizm jako silna toksyna. Wywołuje szereg negatywnych skutków zarówno fizycznych, jak i psychicznych. W najgorszej sytuacji są osoby, które regularnie spożywają nadmierne ilości alkoholu, bo w ich ciele i umyśle zachodzą liczne zmiany patologiczne.

Nieleczony alkoholizm

Nieleczony alkoholizm prowadzi do wyniszczenia i nawet śmierci. Niestety w większości przypadków alkoholik nie dostrzega tego, że ma problem i reaguje wręcz agresją, gdy ktoś będzie chciał go na różne sposoby odciągnąć od nałogu. Najważniejszą kwestią jest to, aby uświadomić osobę uzależnioną, że ma problem z alkoholem i wymaga terapii.

Leczenie alkoholizmu

Leczenie alkoholizmu na Śląsku rozpoczyna się od pokazania pacjentowi, że zmaga się z chorobą i jakie powoduje ona skutki uboczne. Merytoryczna wiedza to podstawa, należy zachęcać do zwrócenia się o pomoc, oferować wsparcie. Po dostrzeżeniu problemu z nadmierną konsumpcją alkoholu można przyjść do skonfrontowania się z nim.

Znalezienie przyczyny

Kolejnym etapem leczenia jest znalezienie pierwotnej przyczyny uzależnienia i wprowadzenie zmian, które pomogą utrzymać trzeźwość. W ośrodkach leczenia alkoholizmu przeprowadzane są szczegółowe konsultacje z różnymi specjalistami. Diagnozuje się uzależnienie, określa jego stopień zaawansowania, wykonuje badania psychologiczne i dobiera indywidualny plan terapeutyczny.

Detoks alkoholowy

Kolejnym etapem jest detoks, który polega na odtruciu organizmu, czyli usunięciu z krwiobiegu alkoholu wraz z jego toksycznymi metabolitami. Leczenie polega na przerwaniu ciągu alkoholowego i złagodzeniu szeregu nieprzyjemnych symptomów, które określa się jako zespół abstynencyjny.

Terapia

Dopiero po odtruciu organizmu można przejść do terapii indywidualnej lub grupowej. Zajęcia są prowadzone przez terapeutów i służą przekazaniu wiedzy, nauczaniu umiejętności niezbędnych do wytrwania w abstynencji. Niezbędna jest także terapia pogłębiona w poradni uzależnień po wyjściu z ośrodka.

Podsumowanie

Leczenie alkoholizmu na Śląsku może być mocno zorientowane, w zależności od wybranego ośrodka, stanu zdrowia pacjenta. Jest to wieloetapowy proces, na który składa się:

  • Diagnostyka,
  • Detoks,
  • Terapia podstawowa,
  • Terapia utrwalająca,
  • Życie w trzeźwości.

 

5 komentarzy do “Profesjonalne i kompleksowe leczenie alkoholizmu na Śląsku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę