Markiza na tarasie i balkonie – modny dodatek czy praktyczne zastosowanie?

Markiza na tarasie i balkonie – modny dodatek czy praktyczne zastosowanie?

Balkon czy taras mogą być prawdziwą ozdobą domu, jeśli odpowiednio o nie zadbamy i przygotujemy do sezonu letniego. Szczególnie latem w pełni korzystamy z ich dobrodziejstw. Spotkania ze znajomymi, grill w gronie rodziny lub po prostu lektora ulubionej książki z kawą w ręku – to tylko niektóre okazje, aby spędzić czas poza domem. Taras i balkon wydają się być do tego stworzone, jednak należy pamiętać że komfort przebywania na nich zależy w głównej mierze od nas samych. Działanie promieni słonecznych w ciągu dnia może powodować zbytnie nasłonecznienie, a tym samym wątpliwy komfort, czemu przeciwdziałać mogą rolety. Odpowiednie zadaszenie tarasu i balkonu jest w tym kontekście sprawą kluczową. Doskonałym rozwiązaniem, które sprawdzi się zarówno w budynku jednorodzinnym, jak i w bloku jest markiza. Na czym polega mechanizm jej działania i jak należy o nią dbać, aby służyła jak najdłużej?

Markiza – rozwiązanie dla najbardziej wymagających

Mimo że początkowo markizy były wykorzystywane głównie do zadaszenia ogródków restauracyjnych, to od kilkunastu lat cieszą się dużym zainteresowaniem wśród właścicieli domów jednorodzinnych, a ostatnio również właścicieli mieszkań w budynkach wielorodzinnych. Nic dziwnego, ten rodzaj osłony balkonowej i tarasowej może być prawdziwą wizytówką budynku, dodatkowo pełniąc funkcję ochronną przed zbytnim nasłonecznieniem. Nie można pominąć również kwestii estetycznej, dzięki profesjonalnie przeprowadzonemu montażowi markizy, może ona stać się częścią fasady, nadając jej charakteru i elegancji.

Zastosowanie bardzo trwałych i jakościowych materiałów, a także innowacyjnych rozwiązań impregnacji tkaniny, pozwoliło osiągnąć bardzo dobre rezultaty, a otrzymany produkt stanowi wyjątkowo trwałe i pewne rozwiązanie. To właśnie innowacyjna impregnacja tkaniny zapobiega jej nasiąkaniu wilgocią, a w rezultacie – jej niszczeniu wskutek długotrwałej ingerencji wody i szkodliwego działania niekorzystnych warunków atmosferycznych, w szczególności śniegu i gradu. Materiał markizy wykazuje również dobrą odporność na działanie promieni słonecznych, dzięki czemu nie blaknie i nie przebarwia się, zachowując przez długi czas swój pierwotny wygląd. Te wszystkie rozwiązania wpływają na długą żywotność produktu i gwarantuje satysfakcję z jego użytkowania.

Markiza – jak o nią dbać?

Markiza to produkt bardzo trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki jego wytrzymałości na czynniki zewnętrzne, możemy cieszyć się z jego użytkowania przez długie lata. Warunek jest tylko jeden – należy odpowiednio o nie dbać i stosować się do zaleceń producenta. Kluczowy jest już sam etap montażu. Jego niewłaściwe przeprowadzenie może przyczynić się do uszkodzenia produktu i jego powstawania wszelkich usterek. Niezwykle ważny jest odpowiedni stopień naciągnięcia poszycia, co może zapobiec powstawaniu kieszeni wodnych podczas gwałtownych ulew. Należy też pamiętać o składaniu markizy przed porywistym wiatrem lub burzą, zapobiegnie to bowiem jej uszkodzeniu. Niezwykle ważna jest również właściwa profesjonalna konserwacja urządzenia przez jego mechaniczne oczyszczanie z możliwych zabrudzeń i nie dopuszczanie do zalegania wody. Do czyszczenia markizy może przydać się nowoczesny odkurzacz lub długa szczotka, a w przypadku punktowych zabrudzeń można użyć szmatki i ewentualnie łagodnych środków myjących. Należy unikać stosowania silnych detergentów, mogących uszkodzić warstwę impregnacyjną tkaniny.

Markiza – czy to rozwiązanie jest dla ciebie?

Markiza to doskonałe rozwiązanie do zadaszenia balkonu lub tarasu w każdym budynku mieszkalnym. Świetnie się sprawdzają na mniejszych powierzchniach ze względu na wygodę użytkowania, na większych tarasach lepiej się sprawdzają inne systemy zadaszenia. Lekka konstrukcja markiz sprawia, że zajmują niewiele miejsca i estetycznie nie narzucają żadnego stylu, dzięki czemu współgrają z każdym wnętrzem. Są niezwykle łatwe w składaniu i rozkładaniu, dlatego są świetnym wyborem dla osób ceniących sobie wygodę i czas. Ich konstrukcja daje możliwość montażu nawet na najmniejszych balkonach, co czyni je produktem prawie uniwersalnym. Prawie, ponieważ nie do końca sprawdzają się na powierzchniach mocno nasłonecznionych w południe i w godzinach popołudniowych. Konstrukcja markizy bowiem nie daje odpowiedniej ochrony przed słońcem ze wszystkich stron, a wyłącznie od góry. Jeżeli twój balkon lub taras ma ekspozycję południową, powinieneś rozważyć montaż bardziej rozbudowanego zadaszenia.

Dowiedz się więcej na temat inteligentnego ogrodu.

4 komentarze do “Markiza na tarasie i balkonie – modny dodatek czy praktyczne zastosowanie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę