Fotowoltaika dla domu – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Fotowoltaika dla domu – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Fotowoltaika dla domu to inaczej dobrze wszystkim znane panele słoneczne, które umożliwiają pozyskiwanie energii elektrycznej przy użyciu promieni słonecznych. Płyty, dzięki którym możliwy jest cały ten zabieg, umieszczane są na dachach domów, co niejednokrotnie możemy zaobserwować. Jak się okazuje, ten sposób zaopatrzenia domu w energię elektryczną zyskuje popularność, a wszystko przez wzgląd na jej ekologiczność i ekonomiczność, ponieważ jest to forma pozyskiwania energii, która daje możliwość zniwelowania opłat za prąd nawet do zera.

Czy zainstalowanie fotowoltaiki jest kosztowne?

Sam proces instalacji nie należy do najtańszych. Nie mniej jednak mamy szanse ubiegania się o dofinansowanie, które może wynosić nawet 40% kosztów instalacji. Ponadto raz zainstalowane panele fotowoltaiczne nie wymagają napraw, a także wymiany podzespołów, dzięki czemu mogą nieprzerwanie pracować nawet przez 25 lat. Szacunkowo koszty poniesione na panele słoneczne zwracają się po około 6 latach. Coraz częściej widać jak firmy inwestują w tę technologię. Popularna staje się fotowoltaika dla przedsiębiorstw, dzięki czemu mają darmową energię i dbają o środowisko.

W jaki sposób panele słoneczne wpływają na środowisko?

Fotowoltaika dla domu pozyskuje energię z promieni słonecznych, które są niewyczerpalne w przeciwieństwie do węgla, którego z roku na rok ubywa. W związku z tym faktem zmniejszające się zasoby węgla wpływają na zwiększanie się rachunków za zużycie energii elektrycznej. Ponadto panele fotowoltaiczne nie produkują dymu, a co za tym idzie, nie przyczyniają się do powstawania smogu, który ma niekorzystny wpływ zarówno na środowisko, jak i na nasze zdrowie.

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Fotowoltaika dla domu, a właściwie panele fotowoltaiczne wykonane są z krzemu, który przechwytuje fotony, aby następnie wprowadzić je w ruch elektrony i tym samym wyprodukować energię elektryczną. Prąd stały, który płynie do inwentera solarnego, jest tam zmieniany na prąd zmienny, dzięki któremu urządzenia w domu zaczynają działać.
Panele fotowoltaiczne montuje się w taki sposób, aby były one skierowane na południe, a co za tym idzie, miały szansę na przechwytywanie jak największej ilości promieni słonecznych. Z reguły najczęściej stosowanym miejscem do montażu paneli są dachy budynków. W sytuacjach, kiedy dany budynek nie posiada jako takiego dachu, stosuje się inne rozwiązania, aby móc korzystać z fotowoltaiki.

Dofinansowanie do fotowoltaiki

Wiele osób, kiedy dowiaduje się, jaki jest koszt zakupu oraz montażu fotowoltaiki rezygnuje z jej posiadania. Faktem jest, że nie jest to mały wydatek, jednak widmo oszczędności, jakie ze sobą niesie, powinno skłonić do przemyśleń czy rzeczywiście nie opłaca się z takiego rozwiązania skorzystać. Jak się okazuje, możliwe jest ubieganie się o dofinansowanie do robocizny, które może wynosić nawet 40% jej ceny. Ponadto istnieje możliwość:
– wzięcia udziału programie „Prosument”
– skorzystanie z tak zwanego net-meteringu.

Jak sami widzimy, korzyści płynące z posiadania instalacji fotowoltaicznej są znaczne. Dodatkowo istnieje szansa na to, aby zmniejszyć koszty ich montażu, co dodatkowo przekonuje do tego, by skorzystać z tej formy pozyskiwania energii słonecznej.
Dowiedz się więcej o płytach warstwowych które najczęsciej przeznaczane są do obudowywania dachów i ścian budynków.

4 komentarze do “Fotowoltaika dla domu – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę