Anime – Mój sąsiad Totoro, czyli Japończycy o przyjaźni

Anime – Mój sąsiad Totoro, czyli Japończycy o przyjaźni

Każde dziecko lubi oglądać bajki, ale nie każdy ich twórca potrafi przyciągnąć przed ekran także dorosłych. Na szczęście istnieje jeden Japończyk, który za pomocą animacji umiejętnie opowiada o rzeczach prymarnych. Jedną z jego produkcji było anime Mój sąsiad Totoro.

Mój sąsiad Totoro – anime

Anime Mój sąsiad Totoro to piąty w karierze Hayao Miyazakiego pełnometrażowy, animowany film fabularny i pierwszy nagrodzony (zdobył Nagrodę Błękitnej Wstęgi przyznawanej przez krytyków filmowych i pisarzy w Tokio). Opowiada o dwóch siostrach, Satsuki i młodszej Mei, które razem z ojcem przeprowadzają się na wieś, żeby być bliżej chorej na gruźlicę matki. Szybko jednak okazuje się, że nie będą odludkami, bowiem pobliski las zamieszkują magiczne stworzenia – tytułowe Totoro. W momencie, kiedy dziewczynki odkrywają ich istnienie, rozpoczyna się ich pełna ciepła i humoru, ale też trudnych prób przygoda.

Filmy Miyazakiego są szczególnie nie tylko ze względu na życiową tematykę, którą poruszają (wiele odcinkowych anime również się tym charakteryzuje). W każdym z nich twórca specjalnie nie upiększa swoich bohaterów, dzięki czemu nabierają oni autentyczności i widz łatwiej może się z nimi utożsamić. To opozycja dla kultu tzw. bishōnenów czyli pięknych chłopców, pewnego japońskiego konceptu estetycznego idealnie pięknego młodego mężczyzny, często o zniewieściałym typie urody.

Jego potencjalnymi odbiorcami są kobiety. Miyazaki stanowczo odgradza się od tej stylistyki budując postaci niezwykle ludzkie, do tego stopnia, że granica między animacją a filmem fabularnym, jeśli nawet nie realnym życiem, zaczyna się zacierać. Choć historie osadzone są w odrealnionych światach, ich bohaterowie nie tracą nic ze swej prawdziwości. Można nawet powiedzieć, że w kontekście magiczności ona się tylko ugruntowuje. Ma to miejsce również w Anime Mój sąsiad Totoro, gdzie główne bohaterki zostają włączone w świat czarodziejskich stworzeń, które stają się katalizatorem całej fabuły. Najważniejsze wydarzenia dzieją się z ich udziałem, najistotniejsze rzeczy zostają wypowiedziane, choć czasem bez słów, w ich obecności. Miyazaki zadbał, by używane przez niego metafory łączyły się ze sobą i zbiegały w trafnie spointowany koniec.

Wiele metafor w anime od Miyazakiego

A zatem każdy film japońskiego twórcy jest jedną wielką metaforą, która odnosi się bezpośrednio do aktualnych problemów świata bądź osobistych spraw tyczących się każdego człowieka. Mój sąsiad Totoro jest pełną ciepła opowieścią o prawdziwej przyjaźni, gdzie obie strony mogą na siebie liczyć. Czy to w użyczeniu parasola w czasie ulewy, czy natychmiastowej gotowości ratunku, gdy straciło się drogę do domu. Największy Totoro wzbudza uśmiech i zaufanie. Pewnie wielu z widzów, szczególnie tych młodszych, chętnie wtuliłoby się w jego puchaty brzuch. Dziewczynki z kolei bawią swoimi szalonymi pomysłami ganiania za kłębkami smoły czy jazdą kotobusem. Jest on zresztą niezwykłą postacią, szerokim uśmiechem może się kojarzyć z kotem z Alicji w krainie czarów.

Miyazakiemu po raz kolejny udało się stworzyć mądrą, pouczającą opowieść obleczoną w magiczne elementy, przydające jej szczerości i atrakcyjności w tym doskonała w każdym calu muzyka w anime. Mojego sąsiada Totoro warto obejrzeć choćby ze względu na bezpretensjonalny humor i niezwykły klimat, jaki udało się twórcy stworzyć. A poza tym, przecież filmy Miyazakiego należą do klasyki animacji, nie tylko japońskiej. Dla fanów pozycja obowiązkowa. Tak samo jak inne ambitne twórczości z japońskiego anime.

Monika Pomijan

Anime Mój sąsiad Totoro

reżyseria: Hayao Miyazaki

premiera: 16 kwietnia 1988 (świat)

produkcja: Japonia

Tekst pozyskany z archiwalnej wersji strony. Napisany przez autora bloga.

4 komentarze do “Anime – Mój sąsiad Totoro, czyli Japończycy o przyjaźni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę