- przez Testimo_Admin
Badania moczu są bardzo często zlecane przez lekarzy. Wskazań do ich przeprowadzenia może być wiele. Często są to różnego rodzaju dyskomforty, takie jak ból, pieczenie, czy parcie na pęcherz. Ich wyniki są niezwykle istotne, ponieważ dolegliwości mogą w niektórych przypadkach oznaczać poważne choroby. Analiza moczu nie należy jednak do najłatwiejszych zadań. Na jakie elementy należy zwracać szczególną uwagę?
Kolor i przejrzystość moczu
Barwa moczu może być zmienna, gdyż zależy m.in. od spożywanych wcześniej posiłków i płynów. Zazwyczaj jednak powinna mieścić się w granicach od przeźroczystego do ciemnożółtego koloru. Dużo niepokoju wzbudza czerwień, ponieważ w wielu przypadkach oznacza, że występuje krwawienie. Tego objawu nie należy absolutnie lekceważyć i niezwłoczna konsultacja z lekarzem staje się wtedy wręcz obowiązkiem. Równie ważna jest przejrzystość. Mocz nie powinien być mętny, gdyż taka sytuacja może świadczyć o licznych problemach z drogami moczowymi.
Odczyn moczu
W analizie moczu nie można pominąć odczynu moczu, popularnie zwanego jako pH. Wyraża się go wartością liczbową, która wskazuje na stopień kwasowości lub zasadowości. Większość lekarzy twierdzi, że odczyn moczu powinien mieścić się w przedziale 5-7 (czasami 5-8). Zarówno zbyt niskie, jak i zbyt wysokie pH to powód do niezwłocznego odwiedzenia specjalisty celem pogłębienia diagnostyki.
Ciężar
Kompleksowo przeprowadzona analiza moczu zawiera także informację o ciężarze płynu. Jego prawidłowa norma to przedział od 1005 do 1035 kg/l. Mniejsza wartość może oznaczać między innymi problemy z wydolnością nerek, natomiast większa to ryzyko cukrzycy.
Skład moczu
Mocz składa się z wielu elementów. Liczba między innymi krwinek białych i czerwonych powinna mieścić się w określonych przedziałach. Są też jednak takie substancje jak ciała ketonowe, białko, czy cukier, których wykrycie w analizie moczu zdrowej osoby nie powinno się zdarzyć. Każde odstępstwo od tej reguły może świadczyć o poważnych zagrożeniach zdrowotnych.
Jak więc widać, w trakcie analizy moczu możemy wykryć wiele odchyleń od normy parametrów zdrowego człowieka, które mogą zaalarmować lekarza. Pamiętajmy przy tym, by zawsze poinformować medyka o swoich chorobach przewlekłych oraz przyjmowanych lekach, gdyż może mieć to wpływ na diagnozę.
Kto nie boi się przeczytać czegoś ciekawego, klika w ten link
Niepokojąco mało osób o tym wie, a przecież to jest bardzo ważne. Nie uważacie?
Kto nie boi się przeczytać czegoś ciekawego, klika w ten link