Kamasutra – oryginalnie traktat filozoficzny o miłości

Kamasutra – oryginalnie traktat filozoficzny o miłości

Co to jest kamasutra i jaka jest jej historia?

Kamasutra to klasyczny kodeks seksualny który powstał w Indiach. Został napisany i opublikowany przez Vatsyayana jako poświęcona magii książka o kobiecej i męskiej miłości, zawierająca opisy technik stosowanych przy uprawianiu seksu.

Historia kamasutry

Historia kamasutry sięga między I a VI wiek naszej ery i ma swoje korzenie w Indiach, gdzie kodeks miłości spisał filozof Watsjajan. W Polsce książka ukazała się jednak dopiero w latach 80. Ubiegłego wieku. Zapewne bano się ją wcześniej wydać, ponieważ uchodziła za niezgodną z dobrymi obyczajami oraz rozprawiała o seksie, który po dziś dzień w wielu miejscach jest tematem tabu. Istotne jest jednak to, że opisy pozycji seksualnych wraz z obrazkami zajmują jedynie dwadzieścia procent treści książki. Tekst jest bowiem przede wszystkim wywodem filozoficznym o teorii miłości, o tym co budzi pożądanie i o tym, jak to pożądanie wzniecać i podtrzymywać w związku.

kamasutra

Książka filozoficzna o ważnych rzeczach

Kamasutra jest uznawany za klasyczną pozycję filozoficzną, w której autor Vatsyayana stwierdza, że seks jest integralnym elementem ludzkiego istnienia. Książka składa się z siedmiu głównych rozdziałów i mówi o tym, w jaki sposób ludzie mogą wykorzystać seks do ulepszenia swoich życiowych doświadczeń. Podzielona jest na siedem ksiąg, o wiele mówiących tytułach: Wstęp, O zjednoczeniu seksualnym, O wierności, O żonie, O żonach innych ludzi, O kurtyzanach i O sposobach na zwiększenie swojej atrakcyjności. I tak naprawdę tylko drugi rozdział mówi o samym seksie, reszta to zbiór porad, ostrzeżeń czy przemyśleń dotyczących etykiety towarzyskiej, zachowań względem żony swojej i cudzej, spędzania czasu w gronie przyjaciół czy zachowania w stosunku do kurtyzan.

Kamasutra daje życie szczęśliwe

W Polsce Kamasutra ukazała się dopiero w 1985 roku w przekładzie Marii Krzysztofa Byrskiego i nosiła tytuł „Kamasutra, czyli traktat o miłowaniu”. Nie ma się co dziwić, ponieważ jako traktat filozoficzny wzbogaca ona ars amandi, mówiący o życiu szczęśliwym. Wzbogaca słownictwo, dotyczące mężczyzn i kobiet, ale mówi również o tym, w jaki sposób wybierać swoich partnerów, nie tylko pod względem seksualnym, przeczytamy w niej również opisy tradycji małżeńskich, jak na przykład tradycyjny przebieg nocy poślubnej. Znajdują się w niej również wskazówki dla kurtyzan.

Pozycje seksualne w kamasutrze

Kamasutra to jeden z najobszerniejszych zbiorów pozycji seksualnych i z tego jest najbardziej znana na całym świecie. Opisują one umiejętności, szczególnie jeśli chodzi o kobiety, ale również typy związków seksualnych, odmiany i sposoby pieszczot na partnerze czy na sobie. To 64 pozycje łóżkowe, które w oryginale zostały dokładnie opisane (oryginał nie zawierał żadnych obrazków). Natomiast współczesne interpretacje tej książki są nie tylko obrazkowe, ale często też mają więcej lub mniej pozycji. Świat współczesny wyciągnął bowiem z kamasutry tylko jej wycinek – pozycje seksualne. Natomiast jeśli chcielibyśmy przeczytać oryginalny traktat filozoficzny, musielibyśmy sięgnąć po przekład z lat 80. Wśród pozycji znajdziemy klasyczne, stojące, siedzące czy klęczące, dlatego jeśli nie macie pomysłów na urozmaicenie swojego życia seksualnego – ta książka na pewno wam w tym pomoże.

3 komentarze do “Kamasutra – oryginalnie traktat filozoficzny o miłości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę