Jak dobrać siłownik do bramy skrzydłowej, aby służył latami?

Jak dobrać siłownik do bramy skrzydłowej, aby służył latami?

Brama skrzydłowa spełniać będzie swoje podstawowe zadania tylko wtedy, gdy postawi się na solidny i niezawodny napęd. Wybranie najlepszej automatyki do bramy skrzydłowej nie jest jednak prostym zadaniem i problemy mogą pojawić się nawet u doświadczonych instalatorów. Niniejszy artykuł to doskonały wybór właśnie dla tych osób, które chcą dowiedzieć się jak dobrać siłownik do bramy skrzydłowej i na co zwrócić szczególną uwagę.

Jak dobrać siłownik do bramy skrzydłowej?

W pierwszej kolejności należy oczywiście dokładnie zmierzyć długość skrzydła bramy. W zadaniu tym pomóc może zwykła miarka. Każdy z siłowników posiada maksymalną długość skrzydła, z którą będzie w stanie sobie poradzić. Informacje te znaleźć można w karcie katalogowej albo w instrukcji. Większość uniwersalnych siłowników jest w stanie obsłużyć skrzydła o maksymalnej długości do 2 metrów. Przy nietypowych bramach, należy oczywiście rozejrzeć się za specjalnymi siłownikami. Mało osób zdaje sobie sprawę również z tego, aby zwrócić uwagę na rodzaj wypełnienia konstrukcji danego skrzydła. Jeżeli skrzydła są zabudowane blachą albo sztachetami, to niestety mogą okazać się one podatne na podmuchy wiatru. Siła wiatru automatycznie przenoszona będzie bezpośrednio na korpus siłownika. W najgorszym przypadku może dojść nawet do jego połamania, aby uniknąć tego problemu, najlepiej postawić na dłuższe siłowniki. Godna polecenia jest także automatyka bramowa wyposażona w elektrozamek. Jego głównym zadaniem jest trzymanie skrzydła bramy w pozycji zamkniętej. Niestety nie każda centrala siłownika posiada odpowiednie wyjście dedykowane do obsługi elektrozamków.

Ciężar bramy ma znaczenie

Przy zakupie nowej bramy skrzydłowej, warto zwrócić uwagę na jej ciężar. Każdy zestaw napędowy posiada oczywiście maksymalny ciężar dla jednego skrzydła. Dużym błędem jest montowanie siłownika do bramy skrzydłowej, który pracować będzie na granicy. Specjaliści zalecają zastosowanie zapasu przynajmniej 25%. Mocniejszy siłownik znacząco przedłuży żywotność poszczególnych elementów przekładni.

Na co zwrócić uwagę wybierając siłownik do bramy skrzydłowej?

Aby wybrać odpowiedni siłownik do bramy skrzydłowej, warto zwrócić uwagę także na częstotliwość jej użytkowania.

Profesjonalna automatyka bramowa pod względem częstotliwości użytkowania najczęściej podzielona jest na:

  • pracę przydomową,
  • pracę intensywną.

Na parkingach i wspólnotach mieszkaniowych, gdzie pojawia się więcej niż 50 cykli dziennie, warto postawić na mocniejsze siłowniki, które nie zużyją się w szybkim tempie. Przy zastosowaniu przemysłowym najlepszym wyborem są siłowniki z napięciem 24 V. Automatyka bramowa to ogromne ułatwienie, ale należy pamiętać o odpowiednim doborze i montażu bramy do garażu.

Dowiedz się więcej kiedy zamontować bramę garażową, przed czy po wylewkach?

 

3 komentarze do “Jak dobrać siłownik do bramy skrzydłowej, aby służył latami?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę