Jak dbać o protezy zębowe?

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że braki w uzębieniu należy uzupełnić. Dlatego też protezy zębowe są dzisiaj bardzo często stosowane i wiele osób musi nauczyć się z nimi funkcjonować. Alternatywą są jedynie drogie implanty, a na to przecież nie każdy może sobie pozwolić.

Co zrobić, kiedy brakuje zębów?

Dlaczego człowiek traci swoje naturalne zęby? Jest wiele przyczyn tego zjawiska, wśród nich można wymienić na przykład:

  • usunięcie zębów na skutek próchnicy, ponieważ jest już za późno na wypełnienia i leczenie kanałowe,
  • wypadek, na przykład uderzenie w twarz na ringu bokserskim, upadek na rowerze, deskorolce, hulajnodze.

Takie wypadki najczęściej zdarzają się u dzieci i nastolatków, ale absolutnie nie omijają też ludzi dorosłych i seniorów. Na szczęście coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że braki w uzębieniu trzeba uzupełnić. Nie jest to tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim zdrowia. Każdy brakujący ząb sprawia, że pokarm jest przeżuwany znacznie gorzej, a to może skończyć się poważnymi problemami z trawieniem. Kiedy brakuje jednego zęba, pozostałe wykorzystują pustą przestrzeń i zaczynają się rozsuwać. Tracą podparcie. Dlatego też brak musi zostać uzupełniony jak najszybciej, najlepiej już kilka tygodni po usunięciu pierwszego zęba. Zazwyczaj największą przeszkodą, jeśli chodzi o protezę albo implant są kwestie finansowe. Wiele gabinetów stomatologicznych oferuje jednak korzystny system ratalny, jeśli ktoś nie może sobie pozwolić na jednorazowy duży wydatek. Zdecydowanie warto zainwestować w swoje zdrowie. Nie ma nic cenniejszego niż własne zęby, ale jeżeli nie jest możliwe posiadanie własnych zębów, a implanty są zbyt drogą alternatywą, to trzeba zaprzyjaźnić się z protezą zębową i dobrze o nią dbać.

Higiena protezy zębowej to podstawa

Wiele osób zupełnie nie dba o sztuczne zęby, a jest to poważny błąd. Jak dbać o protezy zębowe? Proteza powinna być czyszczona dokładnie po każdym posiłku. Należy zatem wyjąć protezę z buzi, opłukać ją pod bieżącą wodą, a także zastosować specjalistyczny środek do czyszczenia. Dzisiaj na rynku jest dostępnych wiele takich preparatów, między innymi tabletki do czyszczenia protez, a także pasty i proszki. Każdy musi wybrać środek odpowiedni dla swoich potrzeb. Przed włożeniem protezy do buzi należy też oczyścić swoją jamę ustną. Higiena protezy zębowej jest niezwykle istotna dla zdrowia całego organizmu, a przede wszystkim jamy ustnej, zębów i dziąseł. Dzisiaj już wiadomo, że zaniedbania w higienie jamy ustnej mogą doprowadzić między innymi do problemów kardiologicznych, a także do zakażenia całego organizmu.

Bardzo ważne jest także odpowiednie dobranie protezy stomatologicznej. Gliwicki gabinet pomaga w dopasowaniu, aby zapewnić jak najlepszy komfort noszenia i używania.

Dowiedz się, czy boli usuwanie kamienia nazębnego?

 

4 komentarze do “Jak dbać o protezy zębowe?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę