Inwestuj wykorzystując wiedzę i informację

Powiedzenie, że inwestowanie na giełdzie jest grą o sumie zerowej, budzi pewne kontrowersje. Jednak nie powinno to zasłaniać najważniejszego przesłania, jakie wynika z tej tezy. Bardzo często zysk jednego inwestora idzie w parze ze stratą innych. Jest to istotna wskazówka dla osób, które chcą osiągnąć sukces na Giełdzie Papierów Wartościowych.

Jak ustalana jest cena akcji?

Warto zastanowić się, skąd wynika cena akcji notowanych na otwartym rynku. Można wymieniać tu mnóstwo czynników: osiągany zysk, czynione inwestycje, wypłacana dywidenda, realizowane projekty, czy nawet sytuacja geogospodarcza oraz makroekonomiczna. Jednak wszystkie wspomniane aspekty mają jedynie pośredni wpływ na wycenę spółki. Natomiast bezpośrednio wpływają na nią tylko składane przez inwestorów zlecenia kupna i sprzedaży.

Choć twierdzenie to wydaje się trywialne, niesie za sobą bardzo istotne konsekwencje. Większość małych inwestorów podejmuje swoje decyzje na podstawie głośnych informacji, które podawane są w ogólnodostępnych źródłach. Inwestor, który wie więcej, zyskuje przewagę i może wyprzedzić innych, a dzięki temu znacząco zwiększyć swoje wyniki.

Informacja zawsze w cenie

Nie mówimy tu jednak o nielegalnym zdobywaniu informacji przed jej publikacją. Po pierwsze, jest to karalne, a po drugie, większość osób nie ma żadnego dostępu do takich danych. Jednak istnieje kilka sposobów na budowanie przewagi informacyjnej nad innymi inwestorami.

  • Dokładnie przeglądaj raporty okresowe spółek. Sama tabela wyników to zdecydowanie za mało, więc warto zagłębić się w dokładne opisy i zmiany zachodzące w spółce. Warto zapoznać się też z profesjonalnymi raportami (po upływie roku od publikacji są one darmowe i stanowią doskonały materiał do nauki samodzielnej analizy).
  • Interesuj się głównie branżą, która jest Ci bliska i na której znasz się najlepiej. Będziesz mógł wyłapać niuanse, które są nieczytelne dla osób “spoza” branży.
  • Zapoznaj się także z analizami maklerów. Dla klientów kont maklerskich dostępne są często specjalistyczne analizy. Nawet jeśli się z nimi nie zgadzasz, czytaj dalej. Nie chodzi tu o zmianę swojej decyzji, ale o poszukiwanie ciekawych śladów i poszlak dotyczących spółki.
  • Czytaj jak najwięcej na temat danej spółki. Musisz dokładnie zapoznać się z aktualną jej sytuacją, w czym pomagają również plotki i mniej oficjalne informacje. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie takie informacje muszą być prawdziwe!

Bądź mądrzejszy od innych!

Czytanie i dokładne zapoznawanie się z informacjami o spółce jest podejściem czasochłonnym oraz wymagającym. Jednak w ten sposób można zdobyć dużą przewagą nad innymi inwestorami, a dobrze wykonana analiza pozwoli Ci lepiej kontrolować sytuację spółki przez wiele miesięcy. Wśród różnych metod inwestycyjnych, takie podejście jest najpewniejsze i najskuteczniejsze, choć również najmniej popularne. Wymaga bowiem zbyt dużo wysiłku.

3 komentarze do “Inwestuj wykorzystując wiedzę i informację

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę