- przez Testimo_Admin
Frittata to danie wywodzące się z Włoch, które od tego czasu stało się popularne na całym świecie. Jest zrobiony z jajek i może być pikantny lub słodki. Może być podawany na śniadanie, lunch lub kolację i zwykle jest podawany z boczkiem chleba. Frittaty są najczęściej spożywane we Włoszech, Hiszpanii i Portugalii, ale zyskują na popularności w Stanach Zjednoczonych.
Co to jest frittata?
to danie na bazie jajka, które przypomina omlet lub quiche. Można go przygotować z białek wszystkich jaj lub z mieszanki całych jaj i białek jaj. Tradycyjnie przygotowuje się go na patelni na płycie kuchennej, ale można go również upiec w piekarniku. Frittaty mogą być wytrawne lub słodkie i zazwyczaj podaje się je z dodatkiem chleba.
Skąd wzięła się nazwa dania?
Słowo „frittata” pochodzi od włoskiego słowa oznaczającego „smażony”. Uważa się, że pochodzi z Sycylii, ale zyskał popularność w innych częściach Włoch w okresie renesansu. Frittata stała się popularna, ponieważ była sposobem na wykorzystanie resztek składników z innych posiłków. Dzisiaj frittaty są nadal przygotowywane z dowolnych składników, które akurat są pod ręką, ale istnieje również wiele przepisów na konkretne frittaty, które wymagają określonych składników.
Składniki na smaczną frittatę
-8 jaj
-1/2 szklanki mleka
-1/4 łyżeczki soli
-1/4 łyżeczki czarnego pieprzu
-1 łyżka masła
-1 szklanka startego sera
-1/2 szklanki pokrojonej w kostkę szynki
-1/2 szklanki pokrojonych warzyw (szpinak, pieczarki, cebula, papryka)
Jak przygotować danie?
Jajka roztrzepujemy i dodajemy do nich mleko, sól, czarny pieprz, starty ser, pokrojoną szynkę i pokrojone warzywa. Na patelni rozpuszczamy masło i gdy patelnia jest już rozgrzana wylewamy jajka z dodatkami, smażąc frittatę podobnie do omletu. Gdy jajka się zetną i będą zarumienione, danie jest gotowe do jedzenia. Możemy je teraz pokroić na kawałki, jak pizzę i podać na osobnych talerzach. Dzieci uwielbiają jeść frittatę z dodatkowymi sosami, jak ketchup czy majonez, ale tak naprawdę to danie jest pyszne niezależnie od dodatków.
Takie treści otwierają głowę na sensowną wiedzę
Chcę podziękować Ci za to, że dzielisz się swoją wiedzą.
Zwracam Waszą uwagę na ten ważny, przynajmniej moim zdaniem, temat
Jeśli nie wierzycie, że może być lepiej – przeczytajcie