Dom opieki Warszawa. Jesień życia może być szczęśliwa!

Dom opieki Warszawa. Jesień życia może być szczęśliwa!

Podeszły wiek to czas, gdy człowieka dotykają różne choroby, w tym takie, które mają wpływ również na życie bliskich. Starsi ludzie, cierpiący na tego typu schorzenia, mogą wymagać całodobowej opieki, której przeciętna rodzina nie jest w stanie zapewnić. Dom seniora w takiej sytuacji to naprawdę najlepsze rozwiązanie.

Starsza osoba nie musi być problemem

Nie jest tajemnicą, że starsze osoby wymagające opieki są obciążeniem dla rodzin. Wielu bliskich odsuwa takie myśli od siebie, oszukując samych siebie, że tak przecież nie jest. Wychodzą z założenia, że oddanie starszego bliskiego do domu seniora to coś złego. To pozbycie się problemu, wynikające z egoistycznego podejścia do życia. Szczególnie trudno podjąć taką decyzję, gdy chodzi o własnych rodziców czy też dziadka lub babcię. Fakt, dom seniora to miejsce, gdzie nikt nie chciałby oddawać swoich bliskich. W wielu sytuacjach jednak oddanie seniora do takiego miejsca, to bardzo rozsądna decyzja i dowód miłości do starszej osoby nie zaś egoizmu czy chęci pozbycia się osoby, która wymaga opieki.

Rozważając taką decyzję, warto przeanalizować sprawę, patrząc na życie realistycznie. Mało kto jest w stanie poświecić wszystko, by opiekować się seniorem. Nigdy też nie wiadomo, jak będzie wyglądać sytuacja za tydzień, miesiąc czy rok. Nie ma pewności, czy stan zdrowia seniora się nie pogorszy, czy oprócz opieki i ciągłej uwagi nie będzie potrzebny sprzęt medyczny, rehabilitacja, opieka lekarska. Obecnie odpowiednie placówki opiekuńcze zlokalizowane są w całej Polsce. Na przykład dom opieki w Warszawie, to miejsce, gdzie właściwą opiekę dla seniorów mogą znaleźć rodziny ze stolicy i jej peryferiów. Miejsce, gdzie osoby starsze będą czuć się dobrze i wcale nie muszą doświadczać odrzucenia przez bliskich.

Seniorzy też czują, że są ciężarem

Patrząc na pogarszający się stan zdrowia rodziców czy dziadków, odsuwamy od siebie chęć oddania ich do domu seniora. Niestety i seniorzy przebywając w domu i widząc, że są swego rodzaju kłopotem dla rodziny, nie czują się z tym komfortowo. Mając zdrowe umysły, doskonale wiedzą, że destabilizują życie rodziny. Widzą reakcje bliskich, czasem nerwowość, stres. Czują, że są tego wszystkiego powodem i nie jest im z tym dobrze. Owszem, chcieliby być zdrowi i aktywni, żyć wśród bliskich, ale nie zmuszając ich do opieki nad sobą. Niestety nierzadko nie ma innego wyjścia niż opieka, a co za tym idzie, rezygnacja z pracy lub konieczność wynajmowania pielęgniarki, wyjazdy do szpitali, wizyty u lekarzy. Za tym idzie pogorszenie sytuacji finansowej rodziny, skomplikowanie więzi rodzinnych, niepotrzebny stres. Seniorzy nie chcą być powodem takich sytuacji. Na propozycję zamieszkania w takim miejscu jak dom seniora, ku zaskoczeniu bliskich, mogą zareagować bardzo pozytywnie.

Dom seniora nie oznacza zerwania więzi rodzinnych

Oddanie seniora do prywatnego domu opieki nie oznacza zerwania więzi rodzinnych czy pozbycia się problemu. Senior zawsze może bowiem wracać do domu, czasem zostać na noc. Rodzina może przyjeżdżać do domu opieki i w ramach odwiedzin zabierać seniora na spacery. Senior nie musi odczuwać zerwania więzi z rodziną, co więcej, jeśli będzie mieć świadomość, że nie jest ciężarem, może poczuć się lepiej, a kontakty rodzinne mogą się poprawić. Jeśli jest taka potrzeba, warto porozmawiać z seniorem i wspólnie rozważyć, czy nie powinien zamieszkać w domu opieki. Tam będzie mieć właściwą opiekę i poczuje się lepiej. Zupełnie inną sprawą jest choroba Alzheimera, która dotyka seniorów bardzo często. Żeby być przekonanym, że nie jest się chorym, trzeba wykonać – test zegara na Alzheimera. Taki test wykonuje się przy lekarzu, który ocenia naszą sprawność w kilku aspektach.

Dowiedz się, jakie są pierwsze objawy Alzheimera.

3 komentarze do “Dom opieki Warszawa. Jesień życia może być szczęśliwa!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót na górę