- przez Testimo_Admin
47 filmów, 14 tygodni, 2 kina, 1 festiwal! Jedyny taki przegląd filmów czechosłowackiej Nowej Fali lat 60. już wkrótce w Warszawie.
W 2016 roku minie dokładnie 50. rocznica przyznania Sklepowi przy głównej ulicy – reprezentantowi Nowej Fali zaliczanemu do arcydzieł kina światowego – pierwszego w historii Oscara dla czechosłowackiego filmu. Trudno o lepszą okazję do przypomnienia polskim widzom najważniejszych dzieł tego nurtu. Ta okrągła rocznica spowodowała, że takie instytucje jak Filmoteka Narodowa, Czeskie Centrum, Instytut Słowacki, Gutek Film oraz Fundacja RAW postanowiły zjednoczyć siły, by zorganizować wyjątkowy przegląd filmowy pod hasłem Buntownicy kamery. Czechosłowacka Nowa Fala.
W ciągu trzech miesięcy widzowie warszawskich kin Iluzjon i Muranów oraz wrocławskiego kina Nowe Horyzonty zobaczą kilkadziesiąt dzieł, poprzedzonych w większości prelekcjami pozwalającymi pełniej zrozumieć kontekst kulturowy, historyczny i społeczny Czechosłowacji lat 60. XX wieku. Unikatowa forma – połączenie festiwalu i przeglądu – umożliwi zainteresowanym widzom obejrzenie wszystkich tytułów, co jest trudne w przypadku festiwali organizowanych w formie pokazów weekendowych czy całotygodniowych. Projekcje w ramach przeglądu będą się odbywać dwa razy w tygodniu: w kinie Iluzjon we czwartki, a w kinie Muranów we wtorki.
Przegląd Buntownicy kamery. Czechosłowacka Nowa Fala oferuje skarby z filmotek: praskiej, bratysławskiej i warszawskiej, a wśród nich takie hity, jak Miłość blondynki, Pociągi pod specjalnym nadzorem, Sklep przy głównej ulicy, 322″ czy Palacz zwłok. W przeglądzie nie zabraknie także tytułów mniej znanych: będą to m.in Morgiana, Waleria i tydzień cudów, Gdy skończy się ta noc oraz Hotel dla cudzoziemców.
W trakcie trzech miesięcy trwania retrospektywy widzowie będą mogli spotkać się z wieloma wybitnymi twórcami, którzy specjalnie na tę okazję przyjadą z Pragi i Bratysławy. Swoją wizytę nad Wisłą zapowiedzieli m.in. aktorka Magda Vašáryová oraz reżyserzy: Jiří Menzel, Dušan Hanák i Drahomíra Vihanová. Nie zabraknie także gości z Polski, którzy opowiedzą o wpływie czechosłowackiej Nowej Fali na ich twórczość. Przegląd uzupełnią prelekcje oraz panele dyskusyjne z udziałem historyków i teoretyków kina.
Festiwal rozpocznie się w weekend 19-21 lutego w kinie Iluzjon, gdzie odbędą się projekcje sześciu najbardziej reprezentatywnych filmów tego nurtu oraz wykład o zjawisku Nowej Fali czechosłowackiej, a także spotkania z wybitnymi reżyserami: z autorem Pociągów pod specjalnym nadzorem Jiřim Menzlem, twórcą obrazu 322 Dušanem Hanakiem oraz z Andrzejem Wajdą i Markiem Piwowskim.
Dzieła czechosłowackiej Nowej Fali będą również jednym z filarów filmowej części projektu >Wrocław – Europejska Stolica Kultury 2016. Od 23 lutego do 30 czerwca będzie je wyświetlać kino Nowe Horyzonty, które także zaproponuje wizyty czeskich i słowackich filmowców oraz krytyków.
Więcej informacji na facebookowym profilu oraz oficjalnej stronie festiwalu.
źródło: materiały prasowe
Treść z archiwalnej wersji strony, stworzona przez autora bloga.
Wiedzieliście o tym? Myślę, że każdy powinien zapoznać się z tym tematem
No to jest dobre. Polecam!