- przez Testimo_Admin
Mawia się, że jedną z rzeczy, które nie udały się Bogu, jest starość. O tym, czy to prawda, każdy z nas przekona się – prędzej czy później. Pytając starsze osoby o ich samopoczucie, wielu z nich narzeka na różne fizyczne i mało przyjemne przypadłości. Bardzo ważne jest również zdrowie psychiczne seniora. Jak dbać o zdrowie seniora – postarajmy się podpowiedzieć.
Jak opiekować się starszym człowiekiem?
Starość nie przychodzi jak grom z jasnego nieba. To długotrwały proces, który bardzo często gdzieś w bieganinie dnia codziennego umyka. Pewnego dnia dorośli ludzie budzą się i widzą swoich rodziców zniedołężniałych, zapominających, nierzadko, samotnych. Jak dbać o zdrowie seniora? Jak wspomóc swoich rodziców na tym trudnym etapie życia?
Wiele osób uznaje, że opieka nad osobą starszą niczym nie różni się od sprawowania pieczy nad dziećmi. To stwierdzenie jest dość krzywdzące. Oczywiście, wiele aspektów pokrywa się – w obu przypadkach nierzadko trzeba odpowiadać setki razy na te same pytania (zwłaszcza w przypadku osób chorych na Alzheimera) przygotowywać jedzenie, karmić czy przewijać. W pamięci należy mieć jednak, że są to nadal osoby dorosłe, które powinny decydować o sobie i swoim życiu. Starszej osobie potrzeba o wiele więcej niż tylko dbania o potrzeby fizjologiczne.
Jak wspomóc bliskie osoby w godnym przeżywaniu starości?
Starość jest nieuchronna, często pozbawia osoby w podeszłym wieku sił, zdrowia, pamięci, samodzielności. Jednak należy pamiętać, że seniorzy to osoby dorosłe, które wymagają należytego traktowanie i dobrej, fachowej opieki. Bardzo ważne jest także zdrowie psychiczne seniora, które wpływa na kondycję fizyczną.
Przedstawiamy kilka wskazówek, jak wspierać osoby starsze:
- należy być blisko,
- nie izolować od prawdziwego życia,
- pomóc znaleźć i rozwijać pasję,
- nie bać się prosić o pomoc.
Nie ma chyba gorszej wizji starości niż samotność. Zwłaszcza dla ludzi, których dom w przeszłości tętnił życiem. Oczywiście, nie wszyscy mają możliwość codziennego spotykania się ze swoimi rodzicami w podeszłym wieku, jednak w dobie cyfryzacji telefon raz na kilka dni nie jest naprawdę niczym trudnym.
Seniorzy chcą uczestniczyć w życiu swoich dzieci i wnuków. Nierzadko to właśnie babcie wychowują pociechy swoich synów i córek. Kiedy wnuki dorastają czasem nie tylko one, ale i rodzice tych dzieci przestają włączać babcie czy dziadka w sprawy bieżące.
Zdrowie psychiczne seniora w dużej mierze zależy od tego, czy ma on najzwyczajniej co robić w ciągu dnia. Mogą to być odkryte na nowo, niegdyś zaniechane pasje lub coś całkiem nowego. Można na przykład zachęcić seniora do wstąpienia na uniwersytet trzeciego wieku, podtykać mu książki czy zachęcić do łowienia ryb. Świetne są też różnego rodzaju łamigłówki, krzyżówki, rebusy. Wszystko to pozwala ćwiczyć pamięć, mózg i koncentrację.
Jeśli senior poważnie choruje – ma zaniki pamięci czy zaczyna cierpieć na Alzheimera – a w domu nie ma należytej opieki, w takim wypadku warto, rozważyć umieszczenie w domu opieki. To jedna z najtrudniejszych decyzji, jaką muszą podjąć członkowie rodziny. W tym momencie może włączyć się poczucie winy, jednak należy pamiętać, że chodzi tu o zdrowie seniora oraz o jego bezpieczeństwo. Dobry dom opieki dla chorych na alzheimera w województwie mazowieckim to placówka, która dba o ciało i duszę.
Dowiedz jakie są najlepsze pomysły na prezent dla seniora.
Twój wpis przypomniał mi, co jest naprawdę ważne w życiu.